Prečo elektrické kúrenie

Pýtate sa prečo zvoliť elektrické podľahové vykurovanie ?

Má to viac dôvodov, rozoberme si problematiku spolu a postupne.

 

1. Moderné rodinné domy majú minimálne energetické požiadavky, stačí málo energie aby sme ich vykúrili, preto je zbytočné inštalovať drahé vykurovacie systémi keď aj tak minieme málo energie pre vykurovanie. Do bežného rodinného domu je cena systému elektrického vykurovania vrátane termostatov približne 2700€, cena kvalitného plynového kotla je približne 1500€, no tu si musíme prirátať náklady na inštaláciu rozvodov podlahových trubiek, systémovej dosky, rozdelovača, prípojky plynu a komína. Ak si zrátame tieto všetky položky dostaneme sa na niekoľko násobok ceny elektrického kúrenia.

2. Prevádzka kúrenia – základným problémom prečo si ludia nechcú nechat priamovýhrevné elektrické vykurovanie je obava z vysokých cien vykurovania. Avšak to nie je pravda, koľko vašich známych má inštalovaný elektrokotol na kúrenie ? Elektrokotol je taktiež elektrické kúrenie, avšak je menej efektívne kedže musíme zohrievať najprv vodu ktorá ide do podlahy a až tá následne zohrieva podlahu a vykuruje dom. Pri elektrickom priamovýhrevnom vykurovaní sa zohrieva vodič v podlahe, takže ide o efektívnejší spôsob ako elektrokotol.

Ak by sme si elektrické kúrenie porovnali s plynom dostaneme sa na veľmi podobné prevádzkové náklady, kedže pri plynovom kúrení musíte platit revízie kotla, prípojky a komínu. A pri stavbe máte ušetrené tisíce eur, takže reálne na vykurovanie miniete menej ako pri iných spôsoboch vykurovania.

Pri porovnaní s tepelným čerpadol sa dostaneme na vyššie mesačné náklady, avšak ak si zrátame obstarávacie náklady tak zistíme že za kvalitné tepelné čerpadlo
zaplatíme aj 5 násobok ceny elektrického vykurovania. Takže pri stavbe domu ušetríme viac eur ako dokáže tepelné čerpadlo ušetriť za dobu svojej životnosti.

R

nižšie obstarávacie náklady

R

vyšší komfort bývania – termostat v každej izbe

R

minimálna poruchovosť

R

žiadne priestorové nároky

Q

vyššia cena vykurovania – približne 15% pri porovnaní s tepelným čerpadlom, čím je dom lepšie izolovaný tým je rozdiel nižší. Pri porovnaní s plynovým kotlom sme na približne rovnakých nákladoch