Podlahové vykurovanie

Elektrické podlahové vykurovanie je jedným z najrozšírenejších spôsobov využitia elektrických vykurovacích vodičov. Pre tieto aplikácie sú z hľadiska ceny, úžitkových vlastností a funkčnosti systému ideálne odporové vykurovacie vodiče. Elektrické vykurovanie sa oproti teplovodnému vyznačuje jednoduchšou inštaláciou, vyššou flexibilitou a nižšími zriaďovacími nákladmi.

Rýchly nábeh kúrenia

S elektrickým podlahovým kúrením inštalovaným pod nášlapnú vrstvu pocítie teplo takmer okamžite. Toto riešenie je vhodné najmä do kúpelní a priestorov kde je okamžité teplo potrebné

Kúrime presne kde potrebujeme

Pri elektrickom podlahovom vykurovaní má bežne každá miestnosť vlastný termostat, takýto komfort by vás pri bežnom riešení stál nemalé finančné prostriedky, s nami je to samozrejmosť 

Nízke obstarávacie náklady

Pri cene elektrického vykurovania sa vám hlava nezatočí, jeho cena je zlomková oproti vykurovacím systémom na báze vody ako sú plynové kotle a tepelné čerpadlá.

Živostnosť

Jednoduchý systém zabezpečuje bezúdržbovú a bezporuchovú prevádzku kúrenia po celú dobu životnosti. Žiadne výmeny čerpadiel, filtrov alebo dokonca aj kotlov. 

Priamovýhrevné vykurovanie

Vykurovacie vodiče sú umiestené priamo pod dlažbou v tenkej vrstve pružného tmelu. Rýchlo sa inštalujú aj do tvarovo komplikovaných plôch. V spojení s vhodnou reguláciou zaisťujú vysoko ekonomickú prevádzku. Vhodné pre systémy hlavného vykurovania aj pre systémy komfortného ohrevu podlahy.

Ide o najrozšírenejší spôsob aplikácie. Používa sa pre systémy hlavného vykurovania, aj pre systémy komfortného ohrevu podlahy. Vykurovací vodič je umiestnení tesne pod nášľapnou vrstvou, obvykle vo flexibilnej stierke alebo samo-nivelačnom potere. Používajú sa vodiče čo najmenších priemerov a s nižším lineárnym príkonom, aby bola rozteč smyčiek malá a podlaha sa rovnomerne prehrievala. Výhodou tohto systému je jednoduchá inštalácia a flexibilnejšia prevádzka. Vhodné aj pre nízkoenergetické a pasívne domy.

Ukážka skladby podlahy kde je vykurovací vodič umiestnený tesne pod nášlapnou vrstvou. Pod vykurovacím vodičom môže byť poter, alebo aj starý obklad ak sa jedná o rekonštrukciu.

Skladba podlahy pri poloakumulačnom systéme je bežná ako pri klasickom podlahovom vykurovaní. Vodiče sú inštalované na izolačnú vrstvu a zaliate poterom na ktorý sa inštaluje nášľapná vrstva. 

Poloakumulačný systém

Vykurovacie vodiče vo vrstve tepelne vodivého materiálu (anhydrit, beton…). Jednoducho sa inštalujú aj do tvarovo komplikovaných plôch. Vhodné predovšetkým pre systémy hlavného vykurovania.

Výhodou tohto systému je nižšia zriaďovacia cena vykurovacích vodičov – pretože je vodič umiestnený v dostatočne hrubej vrstve, ktorá zaistí rovnomerné rozloženie teploty, a je možné použiť vodiče s vyšším lineárnym príkonom (cca 15W/m), takže pre inštaláciu požadovaného príkonu stačí kratší vodič položený s väčšími rozstupmi, ako keby mal len 10W/m. Používajú sa taktiež vodiče s XLPE plášťom, ktoré sú lacnejšie ako vodiče s plášťom na báze teflónu. Vodič má síce väčší priemer, v tejto konštrukcií to však k ničomu nevadí.