Zónová regulácia v praxi

Obrovský priestor pre ekonomické a ekologické zlepšenie každej budovy 

Maximálny komfort pre všetkých

Jednou z výhod je aj vždy nastavená najpríjemnejšia možná teplota v každej miestnosti, bez priameho ovplyvnenia okolitých miestností. Zónovou reguláciou zamedzíte ovplyvneniu a kolísaniu teplôt v miestnostiach, ktoré nemajú vlastnú reguláciu. Takto vie teplotu ovplyvniť napríklad slnečné svetlo, vyšší počet ľudí a spotrebičov v miestnosti, alebo napríklad aj zakrytie termostatu.

Každá zóna má svoj termostat

Neviditelný, ovládaný iba pomocou aplikácie alebo klasický na stene,  radiátore, voľba je na vás. 

*

Koniec kolísaniu teplôt v rôznych miestnostiach

Časté vetranie, silné slnečné žiarenie už problém nespôsobuje, teplota v každej miestnosti bude stála.

Časový harmonograd vykurovania

Samozrejmostou je aj nastavenie harmonogramu na základe času. Cez deň stačí kúriť na nižšiu teplotu ako večer.

Pohodlie, úspora a monitorovanie

Zónovou reguláciou dokážete efektívne rozložiť spotrebu tepla v objekte. Bežný vykurovací systém je vybavený jedným termostatom a meracím bodom na viacero miestností, alebo na celý objekt. Pri zónovej regulácii je objekt rozdelený na čo najviac zón, pričom každá má vlastné meranie a vlastný akčný prvok, ktorý ovplyvňuje spotrebu energie. Zónovou reguláciou tak zamedzíte prekurovaniu alebo podkurovaniu jednotlivých miestností. 

Automatizácia a sledovanie prítomnosti

Naviazanie kúrenia na prítomnosť je jednoduchým krokom v každom dome. Prítomnosť/neprítomnosť sledujeme podľa stavu zabezpečovacieho systému. Ak je už dom vybavený zabezpečovacím systémom, dokážeme získať informáciu o obsadenosti. Takto vieme automaticky nastavovať režim kúrenia medzi ekonomickým režimom a režimom pohodlia keď ste doma. Automatizácia je jedným z riešení ktoré vám dokážu ušetriť nemalé finančné prostriedky na vykurovaní alebo chladení.

Nevykurujte alebo nechladte von oknom

Veľkým zlozvykom každého hosťa je premanentne otvorené okno. Zabránime tomu, inštaláciou okenných senzorov sa vypne vykurovanie a hosť prirodzene zistí že keď je otvorené okno je buď v zime zima alebo v lete teplo, pretože nám ideálna klíma uniká oknom. Pre klienta to nebude ani otravné ani nepríjemné, otvoril okno na dlhšiu dobu, čo nie je prirodzené správanie pri zapnutom vykurovaní alebo klimatizácii. 

Ako to funguje ?

Zónovou reguláciou dokážete efektívne rozložiť spotrebu tepla v objekte. Bežný vykurovací systém je vybavený jedným termostatom a meracím bodom na viacero miestností, alebo na celý objekt. 

Pri zónovej regulácii je objekt rozdelený na čo najviac zón, pričom každá má vlastné meranie a vlastný akčný prvok, ktorý ovplyvňuje spotrebu energie. Zónovou reguláciou tak zamedzíte prekurovaniu alebo podkurovaniu jednotlivých miestností. 

Prepojenie s rezervačným systémom

Prepojenie s rezervačným systémom vám umožní mať automatické regulovanie teploty na základe obsadenosti. Inteligentný systém vykurovania zabezpečí vykurovanie iba využívaných miestností. Prepojenie s rezervačným systémom určí miestnosti, ktoré sú obsadené, a tie sa vykurujú na komfortnú teplotu. V miestnostiach, ktoré sa aktuálne nepoužívajú, sa nastaví ekonomická hodnota vykurovania. V kanceláriach, skladoch a podobne sa vykuruje podľa časového harmonogramu.

Ako to vyzerá v praxi 

Prioritou je maximálny komfort a maximálna úspora. Nastavte si v každej izbe ideálnu teplotu pár kliknutiami. 

R

22°C

Obsadený apartmán

R

18°C

Voľný apartmán

R

21°C

Kancelária menežéra

Ovládanie podlahového a stropného kúrenia

Pri podlahovom alebo stropnom kúrení ovládame jednotlivé ventily kúrenia v rozdeľovači, a tak redukujeme prietok teplej vody do podlahy, ktorá je priamo úmerná teplote v priestore. Takto vieme rozdeliť objekt takmer na každú miestnosť vo vykurovacom harmonograme. Je však nutné do každej zóny inštalovať meranie priestorovej teploty, o čo sa starajú rôzne bezdrôtové, ale aj drôtové senzory.

Ovládanie radiátorov

Ovládanie radiátorov je možné pomocou inteligentných napájaných a batériových hlavíc. Ide o jednoduchý princíp redukovania prísunu teplej vody do radiátora, ktorý je rovnako ako pri podlahovom kúrení priamo úmerný teplote v miestnosti. Pri radiátoroch však treba myslieť na to, že nepotrebujú externé meranie teploty. Radiátorová hlavica má totiž vlastný teplomer.

Ovládanie elektrického vykurovania

Ovládanie elektrického vykurovania je najjednoduchší vykurovací systém na reguláciu. Existujúce termostaty sa jednoducho zdemontujú, zmeria sa podlahové čidlo a nainštalujú sa nové, inteligentné termostaty s diaľkovým ovládaním. Takéto termostaty sa postarajú o centrálne ovládanie, pričom termostaty pre elektrické kúrenie dokážu taktiež merať spotrebu energie.

Ovládanie fancoil systémov

Samozrejmostou je aj ovládanie dvojpotrubných a štvorpotrubných fan coil jednotiek pre chladenie, vetranie a kúrenie. Pri existujúcej inštalácii sa len udemontujú existujúce termostaty a nainštalujú nové fancoil regulátory. Samozrejmostou je plnohodnotné ovládanie všetkých funkcií fancoil vykurovacích, chladiacich a vetracích jednotiek.

Navštívte nás

Radi si spoločne dáme kávu, čaj alebo len vodu v našom showroome

Coburgova 82, Trnava, 917 02

+421 915 057 679

info@rozumnekurenie.sk

Kontaktujte nás

GDPR Súhlas*